Oszczędzanie

Sposoby na oszczędzanie prądu

Z roku na rok energia elektryczna staje się coraz droższa. Aby zmniejszyć kwotę na rachunku za prąd, warto stosować się do kilku prostych zasad. Znajdziesz je w poniższym artykule.

Jak żyć oszczędniej?

Przeciętne trzyosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 1400 do 2100 kWh rocznie. Pięcioosobowe – od 2200 do 2700 kWh, a im więcej urządzeń znajduje się w domu, tym wyższe będą te wskazania. Jest to zagrożenie nie tylko dla domowego budżetu, ale i dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego tak ważne jest, by oszczędzać energię elektryczną.

Warto zacząć od najprostszych czynności, które – choć brzmią niepozornie – mogą zmniejszyć zużycie prądu nawet o 20%.

Oświetlenie

Kiedy wychodzisz z pomieszczenia, zgaś po sobie światło. Miej jednak na uwadze, że żarówki energooszczędne nadają się do pomieszczeń, w których będą świecić nieustannie przez kilka godzin. Ich ciągłe włączanie i wyłączanie przyspiesza zużycie, dlatego na przykład w łazience lepiej jest zamontować żarówkę LED. Poza tym w miarę możliwości korzystaj z lampek nocnych, stołowych lub innych źródeł światła punktowego.

Elektronika i AGD

Zwracaj uwagę, by nieużywaną elektronikę odłączać od prądu. Żeby to sobie ułatwić, stosuj listwy zasilające, które umożliwiają odcięcie zasilania przy pomocy jednego kliknięcia. W ten sposób można wyłączyć całą grupę urządzeń jednocześnie – bez konieczności wyciągania wtyczek.

Kolejny aspekt to codzienna eksploatacja urządzeń AGD. Jak sprawić, by pobierały mniej prądu?

  1. Zmywarka – dobrze jest poczekać, aż uzbiera się taka ilość naczyń, by całkowicie zapełnić kosze. Niestety tylko niektóre modele posiadają funkcję energooszczędnego zmywania przy połowie załadunku.
  2. Pralka – podobnie jak w przypadku zmywarki, warto załadować cały bęben lub użyć programu dedykowanego dla mniejszej pojemności.
  3. Lodówka – do komory nie należy wsadzać ciepłych potraw, ponieważ wzrost temperatury równa się ze wzrostem poboru energii elektrycznej.
  4. Kuchenka gazowo-elektryczna – średnica naczyń powinna być dopasowana do palników.
  5. Piekarnik – nie można otwierać go podczas pieczenia, ponieważ kiedy ciepło ulotni się na zewnątrz, wymagane jest dodatkowe dogrzanie komory.
  6. Odkurzacz – regularna wymiana worka oraz filtra sprawia, że urządzenie działa sprawniej, nie zapycha się, nie przegrzewa i pobiera tylko tyle energii elektrycznej, ile jest konieczne.

Proste rozwiązania są równie skuteczne

Przede wszystkim nie można zapominać o tym, że naturalne światło jest darmowe. Używanie dobrze dobranych rolet czy postawienie biurka/łóżka obok okna odwleka moment zapalenia światła, podobnie jak pomalowanie ścian jasnym kolorem.

Ostatnią poradą jest to, by porównać ceny okolicznych dostawców prądu, a także sprawdzić szczegóły oferowanych przez nich taryf. Często z przyzwyczajenia korzystamy z usług tej samej firmy przez wiele lat, podczas gdy konkurencja może zaproponować nam coś o wiele bardziej interesującego.

Zdj. główne: Federico Beccari/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *