Błędy, których należy unikać przy zarządzaniu domowym budżetem

Błędy, których należy unikać przy zarządzaniu domowym budżetem
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zorganizować wspólny budżet, aby skutecznie planować comiesięcznie wydatki i móc gromadzić oszczędności? Efektywnego zarządzania domowymi finansami można się nauczyć. Poniżej wymieniamy kilka praktyk, których należy unikać, aby dobrze zarządzać domowym budżetem.

Wiele osób nie próbuje w żaden usystematyzowany sposób kontrolować swoich wydatków. Pobieżne kalkulacje w pamięci wydają się niektórym wystarczające, aby rozdysponować comiesięczne dochody. Jest to pierwszy i główny błąd, który utrudnia efektywne zarządzanie finansami. Zobacz, jak zorganizować domowy budżet i jakich błędów unikać, aby skutecznie go kontrolować.

1. Wszystkie środki na jednym rachunku

Jeżeli całość Twoich dochodów znajduje się na jednym rachunku bankowym, to szansa na odłożenie jakichkolwiek oszczędności znacznie maleje. Trudno jest powstrzymać się przed kupnem czegoś, jeżeli widzimy, że na naszym koncie jest spory zapas. Regularne odkładanie części swoich zarobków na osobne konto, np. oszczędnościowe, pomoże Ci w gromadzeniu środków na zaplanowane cele.

2. Niezapisywanie wydatków

Ignorowanie wydatków w taki sposób, że w ogóle ich nie kalkulujemy lub robimy to jedynie pobieżnie, uniemożliwia nam kontrolę nad budżetem. Często pewne drobne wydatki nam umykają, nawet jeśli powtarzają się dosyć często. Ich ostateczna suma może nas zaskoczyć. Zacznij zapisywać swoje wydatki. Możesz to robić w notesie, w aplikacji, w specjalnie przygotowanym arkuszu w Excelu lub zwyczajnie zbierać paragony, aby mieć świadomość, ile wydajesz.

3. Spontaniczne drobne wydatki

Amerykański przedsiębiorca i autor książek z dziedziny finansów David Bach zauważył, że codzienne drobne wydatki, na które nie zwracamy większej uwagi, mogą w przeciągu kilkunastu lat stworzyć pokaźną sumę pieniędzy. Swoją koncepcję nazwał efektem latte, jako że to właśnie codziennie mijani przechodnie z kawą w ręku stali się impulsem do przyjrzenia się takim wydatkom jak codzienna kawa na wynos.

Cokolwiek jest naszym „latte”, na które bez zwracania większej uwagi codziennie wydajemy niewielką sumę pieniędzy, może istotnie uszczuplać nasz portfel w dłuższej perspektywie czasowej.

Przyjrzyj się swoim wydatkom i zastanów się, czy te codzienne przyjemności nie są przypadkiem sferą, na której mógłbyś zaoszczędzić.

4. Pożyczki bez przemyślenia

Obecnie znajdziemy mnóstwo firm oferujących pozornie wyjątkowo korzystne pożyczki od ręki – wystrzegaj się tego typu zastrzyków finansowych bez przemyślenia i konsultacji z pozostałymi członkami rodziny. Jeżeli nagle potrzebujecie gotówki na konkretny cel, to dobrze przyjrzyjcie się różnym ofertom, poszukując kruczków, które mogą się pojawić.

5. Nieprzewidywanie przyszłych wydatków

Totalna spontaniczność nie służy domowym finansom. Aby efektywnie zarządzać wspólnym budżetem, musisz być świadomy, ile średnio wydajecie w ciągu miesiąca oraz kiedy należy zawczasu odłożyć nieco grosza. W tym celu rozpisz wspólne przychody, wydatki stałe, takie jak czynsz, rachunki, abonamenty itp., wydatki nieregularne czy wydatki na rozrywkę i hobby. Warto też ustalić pewną kwotę, którą co miesiąc odłożysz w ramach oszczędności.

Zdj. główne: Josh Appel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy kontrola finansowa jest kluczem do sukcesu twojego małego biznesu?
Czy kontrola finansowa jest kluczem do sukcesu twojego małego biznesu?
Dowiedz się, jak skuteczna kontrola finansowa może przyczynić się do rozwoju i pomyślności twojego małego przedsiębiorstwa.
Ostatnie wpisy
Jak skutecznie planować budżet w małej firmie?
Jak skutecznie planować budżet w małej firmie?