Nowoczesne technologie a oszczędzanie pieniędzy

Nowoczesne technologie a oszczędzanie pieniędzy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, żeby zaoszczędzić więcej pieniędzy? Można się posiłkować nowoczesnymi technologiami, które pozwalają oszczędzić energię i pieniądze.

Aplikacje i rozwiązania techniczne, niedawno jeszcze uważane za futurystyczne, stają się hitem dla tych, którzy cenią sobie rozsądne dysponowanie środkami. Oto niektóre z nich.

Inteligentne ogrzewanie

Rozwiązania dotyczące ogrzewania w domu w coraz większym stopniu są przesycone nowoczesnymi technologiami. Czy chodzi tylko o wygodę przy rozpalaniu w piecu i ogrzewaniu budynku? Oczywiście, że nie. Pod uwagę bardzo mocno brane są ekologia i oszczędność. Nie chodzi jednak tylko o wymianę kotłów na nowoczesne, oszczędne i działające na paliwo mniej szkodliwe dla środowiska.

Obecnie popularnym trendem jest inwestowanie w inteligentne ogrzewanie. Na czym polega? Przede wszystkim pomieszczenia są ogrzewane wyłącznie do temperatury, która jest przewidziana. Dodatkowo dba się o bardzo dobre wykorzystywanie paliwa.

W poszczególnych pomieszczeniach można ustawiać różne temperatury: dzięki temu w sypialni, gdzie akurat nas nie ma, temperatura może być niższa. Po pojawieniu się w pomieszczeniu człowieka możemy bardzo szybko ją zwiększyć. Niektóre z systemów potrafią nawet wykryć otwarte okno – możliwości są bardzo duże, oszczędność również.

W podobny sposób można też sterować oświetleniem w domu. To ostatnie powinno być oparte na oszczędnych żarówkach LED.

>> Przeczytaj: Co to jest blockhain i jaki ma wpływ na obieg dokumentów?

Nowoczesne gniazdka elektryczne

Nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane do lepszego zarządzania energią także dzięki gniazdkom elektrycznym nowej generacji. Ich pierwszym wielkim atutem jest to, że są to urządzenia relatywnie tanie – chociaż kilkakrotnie droższe od tradycyjnych sprzętów tego typu.

Ich zadaniem jest kontrola i koordynacja przepływu prądu. Producenci dokładają starań, żeby takie gniazdka były bardzo funkcjonalne – stąd też zazwyczaj towarzyszy im stosowna aplikacja na smartfona. Urządzenie mobilne staje się domowym centrum zarządzania różnymi sprzętami. Możemy badać zużycie energii, włączać je i wyłączać ze smartfonem w ręku. Zyskujemy realny wpływ na to, ile zapłacimy za energię.

Sprzęt o wysokiej sprawności energetycznej

Sprzęt AGD z wysoką sprawnością energetyczną być może nie jest tak efektowny, jak inteligentne zarządzanie domem, ale zdecydowanie wypada o nim wspomnieć. Również tutaj technologiczne nowości pomagają poradzić sobie ze zbyt dużym zużyciem energii elektrycznej. O tym, jak duży postęp mamy na myśli, niech świadczą dane: okazuje się, że produkowane dzisiaj sprzęty zużywają zaledwie do ¼ energii, której potrzebowały do działania ich odpowiedniki z lat 90.

Elektroniczny obieg dokumentów w firmie

Oszczędzać mogą także osoby, które posiadają własną firmę. Praca zdalna i nowoczesne oprogramowanie to tylko niektóre z nich. O wiele tańszym i bardziej intuicyjnym rozwiązaniem będzie elektroniczny obieg dokumentów. Dzięki niemu zrzucamy z siebie szereg kosztów, czyli cenę papieru, przechowywania i zabezpieczenia dokumentów, ale oszczędzamy także czas pracowników.

Aplikacje do planowania zakupów

Najłatwiej jest przesadzić z wydatkami wtedy, gdy nie poświęcamy dosyć czasu na ich planowanie. Oczywiście można to robić w tradycyjny sposób – z kartką i ołówkiem w dłoni. Nowoczesne aplikacje do planowania zakupów pozwalają jednak zrobić to szybciej, lepiej i dokładniej. Przyda się choćby możliwość podziału wydatków na różne grupy i ich liczenia na bieżąco. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pomoże nam zaoszczędzić środki. Popularne programy tego rodzaju to chociażby:

  • iMoney
  • Nonefy
  • Szybki budżet
  • Money Lover

Dodatkowo możemy się uzbroić w aplikacje, które pozwolą nam zbierać paragony, ale także informacje o aktualnych przecenach i promocjach. Dzięki nim oszczędzamy na samych zakupach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne biuro rachunkowe dla twojej firmy: kluczowe czynniki do rozważenia
Jak wybrać idealne biuro rachunkowe dla twojej firmy: kluczowe czynniki do rozważenia
Rozważ wszystkie kluczowe aspekty przy wyborze biura rachunkowego dla swojej firmy. Dowiedz się, które czynniki są najważniejsze, aby podejmować mądre decyzje biznesowe.
Ostatnie wpisy