Z roku na rok energia elektryczna staje się coraz droższa. Aby zmniejszyć kwotę na rachunku za prąd, warto stosować się do kilku prostych zasad. Znajdziesz je w poniższym artykule.
Przeciętne trzyosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 1400 do 2100 kWh rocznie. Pięcioosobowe – od 2200 do 2700 kWh, a im więcej urządzeń znajduje się w domu, tym wyższe będą te wskazania. Jest to zagrożenie nie tylko dla domowego budżetu, ale i dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego tak ważne jest, by oszczędzać energię elektryczną.
Warto zacząć od najprostszych czynności, które – choć brzmią niepozornie – mogą zmniejszyć zużycie prądu nawet o 20%.
Kiedy wychodzisz z pomieszczenia, zgaś po sobie światło. Miej jednak na uwadze, że żarówki energooszczędne nadają się do pomieszczeń, w których będą świecić nieustannie przez kilka godzin. Ich ciągłe włączanie i wyłączanie przyspiesza zużycie, dlatego na przykład w łazience lepiej jest zamontować żarówkę LED. Poza tym w miarę możliwości korzystaj z lampek nocnych, stołowych lub innych źródeł światła punktowego.
Zwracaj uwagę, by nieużywaną elektronikę odłączać od prądu. Żeby to sobie ułatwić, stosuj listwy zasilające, które umożliwiają odcięcie zasilania przy pomocy jednego kliknięcia. W ten sposób można wyłączyć całą grupę urządzeń jednocześnie – bez konieczności wyciągania wtyczek.
Kolejny aspekt to codzienna eksploatacja urządzeń AGD. Jak sprawić, by pobierały mniej prądu?
Przede wszystkim nie można zapominać o tym, że naturalne światło jest darmowe. Używanie dobrze dobranych rolet czy postawienie biurka/łóżka obok okna odwleka moment zapalenia światła, podobnie jak pomalowanie ścian jasnym kolorem.
Ostatnią poradą jest to, by porównać ceny okolicznych dostawców prądu, a także sprawdzić szczegóły oferowanych przez nich taryf. Często z przyzwyczajenia korzystamy z usług tej samej firmy przez wiele lat, podczas gdy konkurencja może zaproponować nam coś o wiele bardziej interesującego.
Zdj. główne: Federico Beccari/unsplash.com