W 2020 roku Polacy rzucili się na obligacje skarbowe

W 2020 roku Polacy rzucili się na obligacje skarbowe
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ubiegłym roku dotychczasowy rekord zakupów obligacji skarbowych został pobity aż o dwie trzecie! Ile wyniósł i co za niego odpowiada?

W 2018 roku Polacy kupili obligacje skarbowe łącznie za blisko 13 mld zł, w 2019 roku za ponad 17 mld zł, natomiast w poprzednim roku aż za 28,4 mld zł! Najnowszy wynik jest znakomity, ale nie powinien zaskakiwać – w dobie rekordowo niskich stóp procentowych wciąż szukamy bezpiecznych inwestycji.

Obligacje skarbowe silne słabością lokat terminowych

Główną stopę referencyjną obniżono w ubiegłym roku do 0,1 proc., przez co oprocentowanie lokat w większości banków zeszło do poziomu 0,5-1 proc. Choć nadal można było znaleźć promocyjne depozyty z oprocentowaniem 2-3 proc. w skali roku, to jednak takie oferty były dostępne jedynie dla nowych klientów lub niewielkich kwot wpłat. Dlatego też Polacy masowo zaczęli wycofywać środki z lokat i przenosić je do innych aktywów, w tym między innymi obligacji skarbowych.

Wzrost zainteresowania GPW

Trzeba podkreślić, że w ubiegłym roku dużą popularnością cieszyły się nie tylko bezpieczne obligacje skarbowe, ale również ryzykowne aktywa, takie jak akcje. W marcu wiele domów maklerskich odnotowało rekordowy napływ nowych klientów, co było skutkiem drastycznych przecen na rynku. Skuszeni niskimi wycenami polskich spółek często po raz pierwszy lub po kilkuletniej przerwie lokowali środki w akcjach – i w większości wyszli na tym naprawdę nieźle, bo w marcu rozpoczął się okres sukcesywnych wzrostów cen.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak terminal intermodalny może przyczynić się do rozwoju gospodarki odpadami?
Jak terminal intermodalny może przyczynić się do rozwoju gospodarki odpadami?
Dowiedz się, jak terminal intermodalny może zasilić gospodarkę odpadami, przyspieszając recykling i redukcję odpadów. Poznaj, jak taka infrastruktura może zmienić obszar zarządzania odpadami.
Ostatnie wpisy
Jak zbudować poduszkę finansową dla swojego małego biznesu?
Jak zbudować poduszkę finansową dla swojego małego biznesu?